کد پروژه : 356

نام پروژه: طرح چارچوب طراحی شهری محور دماوند

کارفرما: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران

تاریخ آغاز پروژه: 1395

محل پروژه: تهران- مرز مناطق 7، 8، 4 و 13

دسته بندی: طراحی شهری

توضیحات :

محور دماوند به طول تقریبی 13 کیلومتر که متصل‌کننده عناصر سازمان فضايي شرق تهران مي‌باشد، تداوم بخش فضاهاي شهري پر اهميتي مانند ميدان و خيابان آزادي و ميدان و خيابان انقلاب است. ولی این تداوم با پیشروی به سمت شرق با گسستگی حرکتی و بصری و عملکردی روبرو شده است. عدم ارتباط بین دو پهنه شمالی و جنوبی محور از جمله بزرگترین معضلات آن برای ساکنان و بهره‌مندان از فضاهای وابسته به محور می‌باشد، که ناشی از عدم هماهنگی عملکردی بین آنها است. این معضلات سبب کاهش ایمنی عابران پیاده در استفاده از کاربری‌های مورد نیاز آنان شده است.

 به لحاظ فرم کالبدي بافت درشت‌دانه حوزه مجاور اين محور موجب ایجاد فرصت بلندمرتبه‌سازي در بخش‌هايي از آن گرديده است ، بنحويکه در حال حاضر 97 پارسل بالاي 2000 مترمربع در اين محور وجود دارد. ولی این فرصت با ساخت و سازهای بدون ضابطه لطمه‌ای به محور وارد آورده است و محوری با اغتشاشات بصری و عملکردی نامناسب را ایجاد کرده است.

در طرح محور دماوند تلاش شده است تا با دقت نظر بر روی مشکلات و ضعف‌های فعلی، در کنار پتاسیل‌های بسیار آن، به حل این مشکلات از طریق ابزارهای طراحی شهری پرداخته شود. ازاین‌رو پس از ارزیابی این محور به تدوین چارچوب و دستورکار طراحی شهری پرداخته شده است. طرح تفصیلی در مقیاس 1:2000 از دیگر خروجی‌های این طرح بوده، که در آن پهنه‌های کاربری اراضی و همچنین مقطع عرضی پیشنهادی طرح تفصیلی ملاک عمل اصلاح و تدقیق شده است. همچنین تعداد 7 پروژه موضعی در طول مسیر تعریف و برای هریک در مقیاس 1:500 طرح جامع سه‌بعدی طراحی گردیده است.