کد پروژه : 368

نام پروژه: طرح تفصیلی شهر فریدونکنار

کارفرما: راه و شهرسازی استان مازندران

تاریخ آغاز پروژه: 1395

محل پروژه: شهر فریدونکنار

دسته بندی: برنامه ریزی شهری

توضیحات :

شهر فریدونکنار یکی از شهرهای استان مازندران است. این شهر از غرب به محمودآباد، از شرق به بابلسر، از شمال به دریای خزر و از جنوب به شهرهای آمل و بابل دسترسی دارد. جمعیت شهر بر اساس سرشماری سال 1395، برابر با 38157 نفر می­باشد.

طرح ساختاری- راهبردی (جامع) شهر فریدونکنار توسط مهندسان مشاور نقش پیراوش در سال 1395 به تصویب رسید. براساس این طرح، محدوده مصوب شهر 855.78 هکتار می­باشد. لیکن با توجه به خط تراز 7/24- ارسالی توسط اداره محترم آب منطقه­ای استان مازندران، مرز قطعات در وضع موجود و همچنین با عنایت به حقوق مکتسبه ناشی از طرح هادی و ساخت و سازهای صورت گرفته براساس آن که در طرح جامع خارج از محدوده قرار گرفته­اند، در نهایت محدوده مطالعاتی طرح تفصیلی با مساحت 891.22 هکتار جهت بررسی دقیق­تر مدنظر قرار گرفت.

شهر فریدونکنار بواسطه قرارگيري در مسير شاهراه شرق به غرب استان مازندران و واقع شدن در يکي از بهترين نقاط ساحلي درياي خرز و همچنين به دليل فاصله مناسب با شهرهاي بابلسر، بابل و ساري (مرکز استان) و تهران و همچنین موقعيت شهر بعنوان شهر بندري از پتانسیل بالایی جهت توسعه برخوردار است. موقعيت گردشگري اين شهر نيز از ديگر قابليت‌هاي منحصر بفرد شهر فريدونکنار است که در صورت تحقق برنامه­هاي گردشگري (چون منطقه نمونه گردشگري ساحل فريدونکنار و …) بر توان توسعه شهر می­افزاید.

از دیدگاه طرح جامع شهر يکي از نقش‌هاي اساسي شهر فريدونکنار براي توسعه‌ اقتصادي (با توجه به بندر چندمنظوره آن)، در صورت تجهيز زيرساخت‌ها و امکانات، نقش تجاري و بازرگاني و گردشگري آن است که در برنامه‌هاي سوم و چهارم توسعه‌ اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بر آن تأکيد گرديده است و همين امر موجب به وجود آمدن فرصت‌هاي شغلي متعدد خواهد شد. بنابراين نقش و روند توسعه اقتصادي شهر در آينده گرايش به سوي اولويت‌هاي بخش خدمات و بازرگاني خواهد داشت.

براین اساس، شبکه معابر پیشنهادی شهر فریدونکنار در طرح تفصیلی، در راستای تقویت دسترسی در سطح شهر و پیرامون آن، جهت پشتیبانی از نقش آتی شهر ارائه گردیده است.

همچنین محدوده شهر جهت کنترل و محدود کردن توسعه­های آتی به­ویژه در بخش­های جنوبی منطبق بر شبکه معابر موجود و پیشنهادی و طرح جامع می­باشد.